Almondbury
  Party Candidate name Votes
LIBDEM Liberal Democrat John Ralph Smithson 1,686 Elected Majority of 510
CON Conservative Martin James Leonard 1,176
LAB Labour Keiron Leith Dunn 611
BNP British National Party Dale Abbott 456
GRN Green Nicholas William Robert Ayres 297
IND Independent Ian Paul Brooke 256
IND Independent Melvin Trevor Gray 85
Total votes:
4,567
Ashbrow
  Party Candidate name Votes
LAB Labour Cath Harris 1,829 Elected (Majority of 449)
CON Conservative Bill Armer 1,380
BNP British National Party Deborah Wright 362
LIBDEM Liberal Democrat James Andrew Wilkinson 352
IND Independent Mel Mills 251
GRN Green Edward Adams 249
Total votes:
4,423
Batley East
  Party Candidate name Votes
LAB Labour Mary Harkin 2,793 Elected (Majority of 1,646)
LIBDEM Liberal Democrat Irfan Iqbal 1,147
CON Conservative Ian Arthur Wilkinson 852
BNP British National Party Ian Roper 754
GRN Green Joan Brenda Smithson 185
Total votes:
5,731
Batley West
  Party Candidate name Votes
LAB Labour Peter O'Neill 2,084 Elected (Majority of 1,013)
CON Conservative Kelly Elizabeth McKeown 1,071
BNP British National Party Jonathan Pygott 975
LIBDEM Liberal Democrat Shujjat Ali 957
GRN Green Julian Emile Denys Flynn 207
Total votes:
5,294
Birstall and Birkenshaw
  Party Candidate name Votes
CON Conservative Robert Christopher Light 2,330 Elected (Majority of 1,198)
LAB Labour Suzy Brain England 1,132
BNP British National Party John Christopher Wilkinson 823
LIBDEM Liberal Democrat David Robinson 290
GRN Green Clive Richard Lord 257
Total votes:
4,832
Cleckheaton
  Party Candidate name Votes
LIBDEM Liberal Democrat Andrew Charles Pinnock 2,561 Elected (Majority of 1,087)
BNP British National Party Mike Thompson 1,474
CON Conservative Harvey Mawston 865
LAB Labour Michael Trevor Ramsden 443
GRN Green Ruth Walker-Mahmood 93
Total votes:
5,436
Colne Valley
  Party Candidate name Votes
LIBDEM Liberal Democrat Margaret Rose Fearnley 2,255 Elected (Majority of 1,240)
CON Conservative Karen Louise Tweed 1,015
BNP British National Party Christine Hanson 898
LAB Labour Helen Tomlin Singleton 644
GRN Green Glenn Cope 479
Total votes:
5,291
Crosland Moor and Netherton
  Party Candidate name Votes
LAB Labour Mohammad Sarwar 2,497 Elected (Majority of 1,313)
SHN Save Huddersfield NHS Ian Slattery 1,184
LIBDEM Liberal Democrat Shahida Awan 1,107
CON Conservative Annabel Herriott 732
BNP British National Party Skye Turner 568
GRN Green Dan Greenwood 264
Total votes:
6,352
Dalton
  Party Candidate name Votes
LIBDEM Liberal Democrat Roger David Battye 1,501 Elected (Majority of 251)
LAB Labour Peter Wayne Rock 1,250
CON Conservative Roger Stephen Jessop 674
BNP British National Party Jonathan David Baxter Wright 547
GRN Green Peter Stanley Cunnington 200
EDEM English Democrats Stephen Andrew Bond 120
Total votes:
4,292
Denby Dale
  Party Candidate name Votes
CON Conservative Elaine Ward 2,144 Elected (Majority of 580)
LAB Labour Graham Turner 1,564
LIBDEM Liberal Democrat Andrew Herman Brown 433
GRN Green Andrew Stimson 372
BNP British National Party Bob Mallaband 365
EDEM English Democrats Paul Henry Adrian McEnhill 310
Total votes:
5,188
Dewsbury East
  Party Candidate name Votes
LAB Labour Eric Firth 2,172 Elected (Majority of 84)
BNP British National Party Nick Cass 2,088
LIBDEM Liberal Democrat Dennis Hullock 1,283
CON Conservative Amelia Bolton 382
GRN Green Claire Jayne Plunkett 88
Total votes:
6,013
Dewsbury South
  Party Candidate name Votes
CON Conservative Salim Patel 2,162 Elected (Majority of 136)
LAB Labour Abdulhai Munshi 2,026
BNP British National Party Frank Atack 1,613
LIBDEM Liberal Democrat Bernard Thomas Disken 346
GRN Green Adrian Cruden 277
Total votes:
6,424
Dewsbury West
  Party Candidate name Votes
LIBDEM Liberal Democrat Naz Hussain 2,650 Elected (Majority of 939)
LAB Labour Cathy Scott 1,711
BNP British National Party Simon Towers 950
CON Conservative Keith Sibbald 304
GRN Green Sharon Fallows 115
Total votes:
5,730
Golcar
  Party Candidate name Votes
LIBDEM Liberal Democrat Robert Christopher Iredale 2,093 Elected (Majority of 923)
BNP British National Party Robert Paul Walker 1,170
LAB Labour and Co-operative Jeremy Cuss 1,085
CON Conservative Jackie Firth 633
GRN Green Lesley Ann Hedges 321
Total votes:
5,302
Greenhead
  Party Candidate name Votes
LAB Labour Barbara Ruth Jones 2,967 Elected (Majority of 2,275)
CON Conservative Paul Nicholas Murphy 692
GRN Green Paul Francis Cooney 476
LIBDEM Liberal Democrat Naveed Khawaja 437
BNP British National Party Stuart Andrew Exley 282
RES Respect David Alexander Ellis 169
Total votes:
5,023
Heckmondwike
  Party Candidate name Votes
LAB Labour David Paul Sheard 2,385 Elected (Majority of 644)
BNP British National Party Steve Cass 1,741
CON Conservative Richard William Howarth 863
LIBDEM Liberal Democrat Christine Bloom 347
Total votes:
5,336
Holme Valley North
  Party Candidate name Votes
LIBDEM Liberal Democrat David John Woodhead 1,575 Elected (Majority of 93)
CON Conservative Neil Craven 1,482
IND Independent Peter David Searby 1,108
BNP British National Party Barry Fowler 608
LAB Labour Ed Doveton 501
GRN Green Leslie Bailey 322
MON The Official Monster Raving Loony Boney Maroney 47
Total votes:
5,643
Holme Valley South
  Party Candidate name Votes
CON Conservative Ken Sims 2,732 Elected (Majority of 1,790)
LAB Labour Christopher John Chapple 942
GRN Green Simon Neil Anscombe 769
LIBDEM Liberal Democrat John Philip Turner 700
BNP British National Party Len Sandford 433
Total votes:
5,576
Kirkburton
  Party Candidate name Votes
GRN Green Derek Hardcastle 2,219 Elected (Majority of 453)
CON Conservative Mark Hemingway 1,766
LAB Labour Mike Greetham 570
BNP British National Party Christine Doris Thompson 295
LIBDEM Liberal Democrat Gerald Edinburgh 163
EDEM English Democrats Ivan James Purkiss 96
Total votes:
5,109
Lindley
  Party Candidate name Votes
LIBDEM Liberal Democrat Anthony Owen Woodhead 2,346 Elected (Majority of 677)
CON Conservative Trevor Bellamy 1,669
LAB Labour Douglas Sydmoth Morgan 703
BNP British National Party Steve Blackburn 542
GRN Green Richard Plunkett 334
Total votes:
5,594
Liversedge and Gomersal
  Party Candidate name Votes
CON Conservative Derrick Yates 2,157 Elected (Majority of 721)
BNP British National Party Alan Girvan 1,436
LAB Labour Marielle Charmaine O'Neill 1,006
LIBDEM Liberal Democrat Neil Darren Bentley 387
GRN Green Gillian Wendy Redshaw 208
Total votes:
5,194
Mirfield
  Party Candidate name Votes
CON Conservative Kathleen Taylor 2,928 Elected (Majority of 1,417)
BNP British National Party Andrew Cookson 1,511
LAB Labour Miles, Julie 901
NEW The New Party David Pinder 388
LIBDEM Liberal Democrat Carol McCormack 359
GRN Green Natalie Holdsworth 184
Total votes:
6,271
Newsome
  Party Candidate name Votes
GRN Green Julie Stewart-Turner 2,083 Elected (Majority of 1,048)
LAB Labour Jamil Akhtar 1,035
CON Conservative Neil Gordon Drake 541
LIBDEM Liberal Democrat David Christopher Wainwright 296
Total votes:
3,955